Автор Тема: Озеленяване на макета  (Прочетена 34138 пъти)

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #45 -: 13 Май 2009, 11:25:58 »
 :diablo: Темата не се казва  "Домашен майстор" !!! Моля изтрийте тоя бесмислен и неуместен спор! Пишете за тревички, не за плочки! :diablo: :angry: :angry:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #46 -: 13 Май 2009, 11:51:20 »
Цитат на: pach link=topic=30.msg24467#msg24467 date=1242202714
Колкото до темата , така и не разбрах , защо не си оцветиш стърготините предварително в байц (става за половин час със съхненето на принципа - изсипваш стърготините в байца , прецеждаш , връщаш байца в шишето , растилаш стърготините да се изсушат , стриваш слепналите и готоФо  ;D) и след това на предварително боядисаната повърхност (така се прави и с "наелектрезиращата" се трева) си ги лепиш по метода на Евростара - демек - Жорж???

Честно да ти кажа, опасявам се, че ще се омърлям до ушите с този байц(аз криво-ляво ще се умия, но откакто при поредните си моделистки напъни разлях шишето с ацетон на покривката и жената щеше да ме усмърти  :haha: се страхувам от бои и разредители) - затуй по-ми се иска да го "мацна" с четката, но щом не става така - ще рискувам, пък ако липсвам идната седмица - то значи белята е станала и жената ме е изгонила.  :lol:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #47 -: 13 Май 2009, 11:54:44 »
Джопе , що се заяждаш ????  :angry:
Нито спорим , нито е безмислено уточняването на качествата на едно от най-употребяваните лепила!!!!Тревичките също се лепят нали????
Кви вампири те гонят?????
 :fool: :fool: :fool:

Лепилата в шишета (особено ацетоновите) аз си ги лепя върхе картонена подложка от бира - така дори да го бутнеш с лакът , не се обръща поради голямата подлложка  ;).
За байца - на балкона с една саксия отдолу , да попива  :pleasantry:, или на двора върху естествената тревичка... :beee:

Има и домакински ръкавици , но ако се омазваш до уши , направо химическо наметало ти трябва !!!  :lol: :lol: :lol:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #48 -: 13 Май 2009, 13:45:35 »
Цитат на: pach link=topic=30.msg24472#msg24472 date=1242204884
Лепилата в шишета (особено ацетоновите) аз си ги лепя върхе картонена подложка от бира - така дори да го бутнеш с лакът , не се обръща поради голямата подлложка  ;).

Това е идея!  :good:Не ми е идвало на ум, а е хитро решение.
Лошото при инцидента с ацетона е, че не беше лепило, а истински ацетон, който размаза цветовете и шарките на платнената покривка в кухнята.  :blush2: С него си мия четките,с които си боядисвам човеците.Не ползвам терпентин, защото е с пъти по-скъп, а и той сигурно щеше да омаже покривката по същият начин. :wacko:



pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #49 -: 13 Май 2009, 15:14:14 »
Ама хората се оборудват с парче "баляматум" , моделни подложки (ама са скъпички...) , стари покривки или стари вестници като правят опасни за домашното имущество неща!!!
 :lol: :lol: :lol:

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #50 -: 13 Май 2009, 18:35:55 »
Значи да се включа извън темата за теракола и плочките  :sarcastic:. Най-готина трева според мен си е тази на ролките, която е от влакънца (в последствие при мене така се оказа). Когато се намаже с ц200 хартиената и подложка може да се уформя по релефа идеално. Продават се най-различни меланжирани комбинации, цветове и нюанси. От същата се продава и в пакетче, аз си я използвам за дообработка нея. По добре изглеждаща от стърготините (по макета си имам и от двата вида). Ако има желаещи мога да вкарам няколко ролки на по-евтини пари, също така каменни зидарии, плочки за грдската част и тухлени стени. (всичко е от пластмаса, реже се лесно с макетен нож и е небоядисано). Ако се съберът желаещи пишете на ЛС.     

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #51 -: 14 Май 2009, 08:30:42 »
Еййй, добре ви послушах!Стана супер тревичката!Първо пресях стърготините в един маслоприемник от камион(ами оказа се,че нямам сито, а стърготините са едри).Малко се оказа едричко ситото и тревата излезе по-едричка, но не е крайно лоша, по мое мнение, почти като купешката.После изрязах парче чорапогащник и налях байца в една консервена кутия.Лошото на цялата работа беше, че не сложих ръкавици.Сега да ми видите ръцете - зелени като на извънземно са, няма миене!  :lol: Търках с ацетон, лакочистител, спирт и други химии, ама нъцки!  :haha:Ще ходя с ръце в джобовете цял ден, да ми дойде акъла.Ама още следобед ще прехвърча до санитарния магазин за чифт хирургически ръкавици.Приемам идеи за сито, защото имам цял чувал трици, ама са едрички.  :spiteful:

fyut

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #52 -: 14 Май 2009, 09:21:03 »
 :) Боя за великденски яйца. Став супер, не мажеш и се изпира от домакините. Освен това е трайна върху дървените стърготини. Това го научих от списание "Градина".

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #53 -: 14 Май 2009, 09:29:39 »
Самите стърготини ги пресей през мрежа за комари , но от по едричката дето е от алуминиеви телчета.Върши работа и за баластра и други такива  :spiteful:.
Ако искаш още да изчистиш от прахоляка , пресяваш и през по-ситно ,купи си за лев/два домакинско сито от бяло тенеке за брашно .Само че взимаш това дето ще остане в ситото.
Домакинските ръкавици тип "хирургически" са по левче в домашните потреби и перилни препарати (внимавай кой размер си взимаш).
Може да ползваш и тези от тънък найлон за еднократна употреба - такива слагат в комплектите за презареждане на мастиленоструйни принтери.Май ги има и в "магазин за един лев" или по аптеките , на пакети...
Ръцете може да се опиташ да ги измиеш на пара (но без да ги щавиш :spiteful:) - идеята е като се изпотят , порите се очистват сами.Така съм свалял от ръцете си и засъхнало лепило , с което ходих три дена  :swoon:.
Принципно , байца е като кафето - не се разтваря от органични разстворители (особено като засъхнат) а само от спирт (но при теб е късно вече :beee:) на каквато основа се произвежда , или топла вода .
Ама голем си мърляч ша знаиш - жената ша та подгони пак!!! :pleasantry:
 :lol: :lol: :lol: :lol:

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #54 -: 14 Май 2009, 22:08:49 »
Или вместо да ги пресяваш дай на жената да ги разделя с пинсета, да не седи и да се чуди какво да прави  :sarcastic:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #55 -: 14 Май 2009, 23:26:36 »
Купих,значи,две цедки: едната като за чай такава, а другата от тези за брашно, по-ситна.Ръкавички-едни оранжеви, стягат, защото нямаше последния 9-ти номер и взех 8-ми.  :blink:Пресявам,значи през по-едрото сито, едрото го изхвърлям.Едро ми се стори, но не му се вторачих много-много(това става в гаража).Пресявам през второто и си викам, ще взема и едрото пресято и ситното да ги събера в едни кутии, пък ще му мисля у дома като се прибера.Като се качих и ги погледнах - ами тези, по-едрите стават, ама като за листа на дървета или за храсти.Направих една дозичка със ситното и ми се стори супер-точно като за НО размер.Онова, едрото е като за по-голям мащаб тревата ми се струва.  :no:Обаче си става супер тревицата, направо да и се ненагледаш!И най-важното е, че зеленият байц е с цвят на трева, ама 1:1 - не се налага никакви нюанси да вадя.Смятам тези дни да купя и един жълт и един червеникАкъв, че да правя пожълтяла трева и шума, а червеното за плодни дръвчета.  :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #56 -: 15 Май 2009, 08:30:09 »
Червеният байц е малко по специален - винаги се оказва че бие много наситен цвят !
Направи проби , за ориентация!
Успех!
 ;D

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #57 -: 15 Май 2009, 10:49:50 »
Сега за една друга част от озеленяването. Производителите на дървета не слагат върху етикета мащаба, а само сантиметри. Аз лично съм си купувал няколко пъти дървета, които впоследствие връщам в магазина поради това, че стоят неестествено големи до моите влакове.

Хора, някой в състояние ли е да направи списък на по-разпространените дървета в Европа с реалните им размери, за да могат моделистите да си смятат колко сантиметра трябва да са в техния мащаб? Разбираемо е, че с възрастта някои видове като чинара могат да добият гигантски размери, но да кажем най-разпространените: бор, ела, бук, дъб, ясен, бреза, липа, върба, топола, овошка...
« Последна редакция: 15 Май 2009, 13:51:06 от eurostar »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #58 -: 15 Май 2009, 12:04:31 »
Хм , вярно има такъв проблем - аз също съм стресиран  :swoon:от разминаването в това което съм чел , и действително как изглеждат на място в макета.
Решението е простичко , поне при Жоро !
Обикновенно слагаме на щанда един вагон в мащаба (за мен в ТТ) върху релса и си меря дърветата на живо , докато избирам кой да си купя!Клякам до щанда и на височината на очите , гледам! :blink: :blink: :blink:Така до сега съм най-доволен!  :good:
Инак скоро се заглеждах по таблица с имената на най-распространените дървета в европа , размири в сантиметри и схема на короната.Имаше и снимки на същите като модели...
Остава да намеря статията или сайта и ще ги метна тук ... ;)
« Последна редакция: 15 Май 2009, 12:06:17 от pach »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Озеленяване на макета
« Отговор #59 -: 15 Май 2009, 12:16:16 »
Има и друг вариант !
Без вагони , релси и т.н.
Току що ми донесоха ламинирани две корици от каталозите на конрад за железопътен моделизъм (мисля че бяха от 2008 и 2003 години) които бях изрязал до нужните места.
Сега разполагам с два ламинирани листа , които стават за измерване и изчертаване , щото по крайщата си имат линийки , в размери дадени в метри , но мащабирано за НО , ТТ , N и Z.
При желание може листовете да се обрежат и до размерите на самите линийки , щото сега в средата имат епохите и означениета на иконките за съдържанието на даден модел според конрад.
Ако се сведат до самите линийки , стават още по преносими - вадиш от портфейла и мериш директно в метри за мащаба !

 :yes: ;D ;D ;D