Автор Тема: Макета на Гого55  (Прочетена 15939 пъти)

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Макета на Гого55
« -: 14 Януари 2012, 21:43:44 »
От днешна дата започнах и моя макет.Той ще бъде в бившата ми детска стая която от 20г. стоеше празна и следователно е идеална за целта.Размера на стаята е 3,3х4,2м.За сега мисля макета да го разположа покрай двете стени на буквата Г, а по натам ще видим дали ще расте. Късата стена е 3,3м, дългата стена е 4,2м.Предвидил съм да има три токови кръга за едновременно движение на три влака докато да си направя цифровото им управление, и да ги съединя в един общ токов кръг. На късата страна смятам да имам товарна гара и много коловози където да ми стоят товарните вагони, и нещо като товарна гара, депо, плюс портален кран за товарене и разтоварване. На дългата страна смятам да имам малка планина със сечище най в дясно и малко селце, а най в ляво на дългата страна малко градче със пътническа гара и още 2-3 коловоза за пътнически влакове който ще свързват двете населени места.Следовалтено по дългата страна ще разположа къщички, и ще има релеф, а пътническия влак ще се движи на осморка около тези къщички на две нива, и само по дългата страна. На макета ще има два товарни влака, който ще се движат по два успоредни коловоза който ще обикалят целия макет както е на буквата Г по контура му. Там където е планината ще има тунел през който да минават двата товарни влака така че тяхното трасе да само хоризонтално и да не катерят байри. Идеята тук е да мога да дърпам и дълги композиции от вагони с тях по дълго тресе-идва около 15метра. Те ще минават през пътническата гара транзит. Накратко това смятам да е проекта ако не променя нещо докато го свърша. Целия макет ще се състой от 4 маси свързани с болтове една към друга.Масите са от метален профил, оребрени за здравина, а отгоре имат завинтена плоскост от влагоустойчиво ПДЧ.Ширината на тези маси е 1,1м. за да може лесно да достигам до стената със ръка, а дължината на една маса е 1,6м. Днес събрах първите две маси една към друга със болтове, и с това положих началото на строежа на моя си макет, завинтих плоскостите към тях и получих късата страна на макета - 3,24х1,10м. След това с наличните релси пуснах два токови кръга един за товарни влаци-дългия, и втори по къс за пътнически.Това което е на снимката не е точно това което ще бъде на макета, а е това което имам налично като жп състав и релси, със който да си играя докато направя и дългата страна, и закупя необходимите ми допълнителни релси за гореописания макет.


Все още си нямам на идея дали найстина това ще бъде крайния проект, или ще търпи още изменения, но за сега това е проекта и неговото начало. Кога ще бъде завършен също си нямам идея.

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Макета на Гого55
« Отговор #1 -: 14 Януари 2012, 21:49:57 »
Добре... :good:

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Гого55
« Отговор #2 -: 14 Януари 2012, 21:54:45 »
Идеята за ъглово развитие е  :good:  обаче с тия много глухи коловози  :scratch_ones_head:  Ти си знаеш но просто като тръгне макета и сам ще видиш че са излишни или по скоро трябва да станат преходни.
« Последна редакция: 14 Януари 2012, 22:00:22 от liro4605 »

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Гого55
« Отговор #3 -: 14 Януари 2012, 21:58:56 »
Цитат на: liro4605 link=topic=3547.msg70894#msg70894 date=1326570885
Идеята за ъглово развитие е  :good: обаче с тия много глухи коловози  :scratch_ones_head: Ти си знаеш но просто като тръгне макета и сам ще видиш че са излишни или по скоро трябва да станат преходни.
Ще го мисля и правя нужните промени така че да стане по хубав.Затова публикувах моя си замисъл тук.

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Макета на Гого55
« Отговор #4 -: 15 Януари 2012, 11:35:35 »
Щом имаш цяла стая на разположение и материали и желание -
значи сум сигурен че ще се получи хубав макет!
Давай все така!  :good:

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Гого55
« Отговор #5 -: 21 Януари 2012, 17:39:34 »
Днес събота - ден идеален за работа по макета. Направих и монтирах трета маса 1,62х1,12м. към съществуващите две на 90градуса спрямо тях така че да се получи Г образно. Едната страна сега ми е 3,24 дълга, а другата е 2,74м. дълга. След някои ден ще монтирам и четвърта маса по дългата страна която е 4,4м. Наредих веднага наличните релси и пуснах три токови кръга за три влака едновременно да се движат. Резултата е на снимката по доло. Стаята вече ми е малка , искам по голяма, обаче няма... Може би ще затворя накрая покраи четирите стени трасето, но все още умувам, и бавно и полека ще си строя макета.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Макета на Гого55
« Отговор #6 -: 21 Януари 2012, 18:13:36 »
Абе казах ти аз да буташ къщата и да правиш нова, по-голяма...  :lol: :lol: :lol:
« Последна редакция: 21 Януари 2012, 18:47:44 от Best Ripper »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re:Макета на Гого55
« Отговор #7 -: 21 Януари 2012, 18:25:03 »
Браво! :hi:
Цитат на: Gogo55 link=topic=3547.msg71443#msg71443 date=1327160374
но все още умувам, и бавно и полека ще си строя макета.
Така е! :yes:
Трябва търпение и с времето ще ти узреят и мислите и идеите. :yes: :drinks:
Един съвет:
Преди да ковеш и лепиш нещо,трябва да си на 100% сигурен,че така го искаш.Иначе си реди различни схеми и по възможност избягвай малките радиуси /ако е възможно де  ;D/,като се стремиш и за по-дълги коловози! :hi: :drinks:
Успех и поздрави!

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Re:Макета на Гого55
« Отговор #8 -: 21 Януари 2012, 21:07:17 »
Еййй страхотно е ... да видиш нови и нови проекти   :clapping:  :clapping:  :clapping:

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Гого55
« Отговор #9 -: 21 Януари 2012, 23:50:22 »
По време на таз вечерната игра правих опити да кацна с радиоуправляем хеликоптер върху движеща се композиция.За сега неуспешни.Ето и клипче/камерата е закрепена на последния 11 вагон от композицията/:
http://www.youtube.com/watch?v=GjtVWEWS6ZE

anubis

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 327
  • Рейтинг: 28
  • HO
Re:Макета на Гого55
« Отговор #10 -: 22 Януари 2012, 01:16:50 »
Oпределено е много иновативно да добавиш и кацащи хеликоптери по покривите на вагоните. Абе, казвам ви аз, че хобито се развива, но Каприкорнът не вярва  ;D

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Гого55
« Отговор #11 -: 23 Януари 2012, 14:38:07 »
И така продължавам напред бавно и полека. Стълбовете за ток който начертах преди няколко дена, и рязах на лазер от ламарина 2 и 3м дебела

 макар че изглеждат супер, и са много здрави, то много бъркат на джоба. Поради тази причина като първа,а като втора причина че моя лазер не може да реже метал, а само дърво, то начертах отново стълбове за ток. Този път вече по снимка правена тук в Бг, и си ги нарязах на моя си лазер от шперплат с дебелина от 3мм. Основата също реших да е от шперплат, а после с капка лепило да се лепва на макета за по бързо и лесно. Относно здравината се притеснявах малко дали ще държат и дали ще се чупят, затова сложих на кантара и направих замервания.Стълба започва да се огъва при напън от 60грама в едната посока, а в другата посока издържа около 300грама напън докато да започне да се гъне. Мисля че телчето отгоре му няма да успее да даде такъв голям напън и да го счупи, а и оригиналните купешки от пластмаса не вярвам да са по яки, затова решавам за сега да си ги правя сам стълбовете за ток от шперплат. Ето и фотоотчета от днешкашната занимавка:




След боята и накичването със телчета и изолатори ще придобият вид.

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Макета на Гого55
« Отговор #12 -: 23 Януари 2012, 17:27:53 »

 :hi: :good: :good: :good: :good: :good: :good: :good: :good: :hi:

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Гого55
« Отговор #13 -: 23 Януари 2012, 18:44:32 »
Апетита идва с яденето, след като видях че от шперплат стълбовете ще станат, веднага си резнах няколко бройки и ги поставих за пробно да видя как ще изглеждат.Резултата ми хареса.


Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на Гого55
« Отговор #14 -: 26 Януари 2012, 22:28:53 »
Ще покажа и сградния фонд приготвен до сега за бъдещия ми макет:


Тази ще бъде хотела и кръчмата в центъра на градчето:

Това ще бъде хранителния магазин пак в идеален център:

Идва ред и на полицията, за къде иначе сме ако нямаме органи който да въдворяват реда по макета, и да глобяват пияните шъофъори:

Малка спретната къщурка за нормално семейство-такива ще трябва да накупя още поне две три, но това в неизвестно бъдеще време че се охарчих доста по този макет:

Товарна рампа където да си спирам влака за товаро разтоварни работи:

Място за ремонт на развалените локомотиви до товарната гара:

Градската бензиностанция, която някои ден от шел може да стане на петрол:

Църквата за миряните, ще трябва и поп да търся в последствие:

И накрая, но не по важност и централната гара на малкото градче.
« Последна редакция: 08 Февруари 2013, 17:02:16 от Gogo55 »