Автор Тема: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo  (Прочетена 24115 пъти)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Реших да послушам Pach и вместо да "сея" въпроси тук-таме из хорските теми,които много често разводнявам и за това и много често никой не ми отговаря   ;D ,ще направя тук една тема,касаеща само моят бъдещ макет.Аз ще действам бавно,стараейки се да изясня всеки детайл и моля някои "бързаци" да ме извинят ако се проточи по-дълго проекта.Не искам да има неясноти,правене ,разваляне и повторни поръчки,както и ненужно закупен релсов материал или други неща.Като за начало - помещението.Таванска стая - ето разположението:



Формата ,на която съм се спрял е тази със синият контур (П-образната),само че ще го изтегля по-назад(към прозорчето) с цел да се отваря вратата без да се "дъни" всеки път в макета ми или да се налага да се промъквам като крадец. :)



Ето и едно евентуално релсово развитие,но няма нужда да казвате че е без всякакъв замисъл и идея-то се вижда с невъоръжено око.  ;D ;D ;DЗа това и искам вашите съвети,защото относно релсовото развитие нямам никакви идеи.Само знам изискванията - 4-5 коловозна гара,някаква промишлена част,планинска гаричка (по-скоро от рода на спирка)и евентуално депо , но няма да е с кръгов обръщател,защото няма място.
Приемам всякакви съвети и забележки,които да са конструктивни(без такива от рода на "започни първо с една елипса" - просто това е единственият съвет,за който съм глух  :))и ще се съобразя с тях,защото нямам кой-знае какъв опит,но за сметка на това съм сръчен и съм сигурен , че ще се получи,но не без ваша помощ,естествено. :) А,забравих да спомена , че локомотивите , които ще се търкалят по макета ми ще са с дигитално управление.  ::)
« Последна редакция: 16 Октомври 2009, 08:16:03 от XRISTO »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #1 -: 25 Октомври 2008, 08:53:39 »

Ице , опитвам се да ги увелича снимките - но нещо не става :)
Иначе - да е на хаирлия (така ли се пише тая дума ? ???)

С Любо - br118 - имате едно и също помещение(разположение)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #2 -: 25 Октомври 2008, 09:00:53 »
Брях,Адри,че що да не можеш?!Да не ти липсват някакви плъгини?Аз си ги увеличавам без проблем,а и  да ти кажа не ми е закключен албума.Благодаря за пожеланията,надявам се щом и BR118 има същото помещение да съдейства с идеи за размери,както и с някое-друго интересно коловозно развитие. ::)

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #3 -: 25 Октомври 2008, 09:25:32 »

сега вече мога , явно нещо със сървъри и т.н.

уау , тая стрелка над гарата на мост ли е ?  ???
« Последна редакция: 25 Октомври 2008, 09:32:13 от Adrian »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #4 -: 25 Октомври 2008, 10:11:35 »
Много интересно !
Размечтах се покрай твоето помещение и макета - напълни ми се главата с идеи...абе въобще хобистка му работа.Ти си в НО знам , но още не си се спрял на релсов материал - тоест проектираш в момента на коя система (май е PIKO-A Gleis  ???) .
Обаче  коловозното ти развитие за начинаещ е мноооого интересно ...
направо ме разби , на тая площ.
Имам питане - колко дълъг ще ти е най-дългия композиран влак , и какъв ще е той - пътнически предполагам!

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #5 -: 25 Октомври 2008, 11:01:14 »
Цитат на: Adrian link=topic=917.msg12011#msg12011 date=1224915932

уау , тая стрелка над гарата на мост ли е ?  ???


Ами така излиза,но не съм разучил още дължината за да преценя дали имам достатъчно разстояние  за наклон,а и какво казват специалистите,има ли такъв дзвер като стрелка на мост?!  ???

Цитат на: pach link=topic=917.msg12012#msg12012 date=1224918695
Много интересно !
Размечтах се покрай твоето помещение и макета - напълни ми се главата с идеи...абе въобще хобистка му работа.Ти си в НО знам , но още не си се спрял на релсов материал - тоест проектираш в момента на коя система (май е PIKO-A Gleis  ???) .
Обаче  коловозното ти развитие за начинаещ е мноооого интересно ...
направо ме разби , на тая площ.
Имам питане - колко дълъг ще ти е най-дългия композиран влак , и какъв ще е той - пътнически предполагам!

Ами ти ме зариби вече за Тилиг,а и аз съм фен на маневрите,така че ще ми трябват доста стрелки,а тези на Тилиг нямат конкуренция относно цената.Колкото до композициите,аз събирам главно товарни двуосни(е,имам една  - две пътнически композициики,за асортимент)-според мене са най-реалистични за периода 3-4 епоха,а и четириосните не мога да ги сместя на дълъг влак,та каквото и ще разположение да измисля в това стайче.  ;D

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #6 -: 26 Октомври 2008, 00:08:10 »
Е тоя релсов път ако успееш да го реализираш- шапка ти свалям.Ще е страхотно.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #7 -: 26 Октомври 2008, 08:53:24 »
Цитат на: muncho link=topic=917.msg12034#msg12034 date=1224968890
Е тоя релсов път ако успееш да го реализираш- шапка ти свалям.Ще е страхотно.
(Image removed from quote.)

Това е само суров вид - предполагам,е,и се надявам най-вече с помощта на по-разбиращите да избистря недомислиците и да стане добре обмислен и правилно развит релсов път.Във връзка с това искам да попитам как,евентуално бих могъл да удължа коловозите и да избегна стрелката над моста?!
А,забравих да спомена,че проектирам с Wintrack 8.0 и съм решил(поне засега) да бъда с Tillig HO Standard.

При събирането на трасето възникна една дилема:
В програмата Wintrack 8.0 на Tillig HO Standard намирам симетрична стрелка  с код 82380 , която я няма в ценовата листа на Tillig,а в ценовата листа намирам стрелка симетрична,баузатц с код 82420,която я няма в библиотеката на програмата?! Някой може ли да ме "освети" нещо по въпроса?!
Да не би да са едни и същи,ама едната да е баузатц?! И защо вече не се произвежда въпросната 8238? А как изобщо мога да "човръкна" в библиотеката и да добавя въпросната баузатц?
Един куп въпроси. ;D ;D ;D
« Последна редакция: 26 Октомври 2008, 09:23:24 от XRISTO »

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #8 -: 26 Октомври 2008, 21:43:08 »
каква програма използваш за чертане?
изтеглих и уинтрак и уинрейл, обаче май са някакви демо версии и изобщо не схващам как действат  :-X

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #9 -: 26 Октомври 2008, 22:00:59 »
Wintrack 8.0 -  Зазо ми я прати,демо е , но си работи безпроблемно.На английски е , което е предимство пред Rail-а.Лесна е за работа,страхотни библиотеки , а тези планове,дето ги пращам са шотове-ако искаш да отвориш моят план,ще ти пратя Wintrack файла,ако искаш.
Между другото да споделя,че успях да избегна въпросната стрелка на мост.Остава да се опитам да поудължа леко коловозите,защото ми се струват късички.Ето шот на леко преработения план:

 
« Последна редакция: 26 Октомври 2008, 22:08:11 от XRISTO »

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #10 -: 26 Октомври 2008, 22:08:03 »
Точно тая си я имам демо, инсталирана, но хич не схващам как работи и как да си въртя релсите върху него... все хоризонтално ми идват :(

vania85

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #11 -: 26 Октомври 2008, 22:24:54 »
Ице, тази схема е значително по-добра!
Хубаво е, че си махнал глухата линия в горния ляв ъгъл ;)
Може още да се помисли по развитието на коловозите :)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #12 -: 26 Октомври 2008, 22:41:25 »
Цитат на: br118 link=topic=917.msg12065#msg12065 date=1225051683
Точно тая си я имам демо, инсталирана, но хич не схващам как работи и как да си въртя релсите върху него... все хоризонтално ми идват :(

Ами и при мене беше  така и ....познай!Започнах оттам,където релсите са си хоризонтални и оттам лека-полека се оформи планчето. ;)
Сигурно има начин да се сложат и вертикално, но за това попитай някой, който е на "ти" с английския или е работил повечко с въпросната програмка.На мене Зазо мия препоръча,ако искаш го питай на лична дали има някакъв чалъм да се поставят и вертикално.  ::)

Цитат на: vasko58 link=topic=917.msg12066#msg12066 date=1225052694
Ице, тази схема е значително по-добра!
Хубаво е, че си махнал глухата линия в горния ляв ъгъл ;)
Може още да се помисли по развитието на коловозите :)

Благодаря, твоето одобрение ми действа насърчително и още тази вечер ще отворя файла за нова редакция.Имаш ли някаква визия, относно разположението на гарите и жп. постройките? Сигурен съм, че ще стане, но така като сте ми коректив, става по-добре а и аз добивам увереност!

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #13 -: 26 Октомври 2008, 23:07:23 »
Ице,поразгледах ти подробно схемата.Не искам да те обезсърчавам,ама ...това място за тоя релсов път,с тея завои,наклони ... е доста малко.
Стрелката,която си избегнал от моста ,примерно/нямам предвид твоята/ погледни тук- лява стрелка ,за да изправиш/да могат да се разминат два влака/левия коловоз, веднага след стрелката трябва да сложиш нещо от рода на R9.На теб това няма да ти е достатъчно за да влезеш след една дължина от 231 или 239 мм в мост.За да се получи трябва да е стрелка-->R9--->G62 или G115/релси с дълж.62mm ,115mm/за да има достатъчно място между двата пътя ---> чак тук продължаваш с обикновенна права релса.Второто което не знам дали ще се получи -мост точно над гарата.На тази гара пероните няма ли да имат навеси,козирки.Къде ще забиеш колоните или подпорите на моста ::)
Хубаво прочети това и това   измери,изчисли и тогава напред.То не е само да го направим тоя мост и наклон,после нали влак ще върви.По-добре по бавно напред с макета ,отколкото да паднем когато вече връщането е много трудно.
От опит ти го казвам-3седмици смятах-така,онака,наклона -е тука минава ,всичко става....мале като почнах ,докерите по малко псуват ;D
« Последна редакция: 26 Октомври 2008, 23:22:49 от muncho »

vania85

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #14 -: 26 Октомври 2008, 23:08:47 »
Гаровите коловози ми се струват прекалено къси ??? Или трябва да започнат от завоя със стрелки в крива или с тройна стрелка ;)
Помисли и върху вариант; гарата да е най-отляво, там коловозите са най-дълги ;) Целта е на гаровите коловози да се събират максимално дълги композиции ;) ;D