Автор Тема: Съвместимост м/у цифрово управление и аналогов влак  (Прочетена 32100 пъти)

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Има значение, защото светодиодите са до 5 V обратно напрежение. Трябва да им се слага по един обратен паралелен диод за другия полупериод.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
optron,един забавен въпрос.Дали мога да "спретна" грец със четири светодиода и дали ще си работи нормално?Според мен - да, но нека чуем мнението на човек с по - голям опит.  :yes:

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Теоретичният отговор е да. Естествено, пак си трябват резистори. В общия случай схемата ще работи като два по два последователно свързани и спаралелени в противоположни посоки диоди с принадлежащите им резистори.
Практичният отговор е, че не виждам къде ще има приложение тази схема - по-добре ще е четирите последователно и на тях един резистор. Така се спестява един резистор и се харчи по-малко ток.
Колкото до обратното напрежение, аз лично не съм имал проблеми при свързани диоди в схема с променлив ток. Явно си издържат. Мисля, че резисторът помага за това ...
В разните спецификации дават обратно напрежение при постоянен ток. Сигурно има значение ...

kossis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
В крайна сметка мога ли да сложа декодер на аналогов влак без проблеми и той да стане цифров ??? Имам няколко Пиковски влака с правотокови аналогови моторчета.

Та идеята ми е да им сложа по един декодер и да работят на цифрово трасе с Мулти маус.
Консумацията на моторчетата е от 100 милиампера. Но ме притеснява видът на мотора дали е удачен за цифровизиране ???

Някой ако е правил подобно нещо нека да каже става ли ?

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Цитат на: kossis link=topic=1511.msg102861#msg102861 date=1452526605
В крайна сметка мога ли да сложа декодер на аналогов влак без проблеми и той да стане цифров ??? Имам няколко Пиковски влака с правотокови аналогови моторчета.

Та идеята ми е да им сложа по един декодер и да работят на цифрово трасе с Мулти маус.
Консумацията на моторчетата е от 100 милиампера. Но ме притеснява видът на мотора дали е удачен за цифровизиране ???

Някой ако е правил подобно нещо нека да каже става ли ?

Можеш. Хубаво е преди да питаш да потърсиш. Ето ти една тема, но има още много:

http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,4563.0.html

Montsegur

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте

Още един новобранец на хоризонта. Реших да ползвам "употребена тема" да си задам въпросчето тъй като заглавието доста подхожда а и има доста подобни питания в нея.

Та наскоро се сдобих с някакъв състав -предимно аналогов(всъщност всичко без 1 брой), който се опитвам да цифровизирам в момента. Като цяло ми се получават нещата с някакви забележки но за сега се уча и компромисите са наложителни.
От няколко дена чета и търся отговори на проблемите с които се срещам, за съжаление на доста от тях не окривам подходящ отговор.Та ще ми се наложи да попитам и се надявам ако получа отговор да успея и да го разбера(ниво електротехника-подмяна на кондезатори).
Та имам си един Proto 200(Life-A-Like Китайски) Локомотив, на който при поставяне на декодер се наблюдава потегляне след което при подаване на по-висока скорост локото спира и след около 5-10секунди отново тръгва, движи се 2-5 секунди  и отново спира.Интервала на престой се увеличава а на движение намаля с подаване на по-висока скорост.До момента тестовете през които съм го прекарал : подмяна на декодера с абсолютно същият работещ на друг локомотив, възстановяване на аналоговият режим и тест на аналогова релса-работи въпреки че не развива доволно висока скорост(но по-висока от тази при която успявам да го поддържам в движение без спиране на цифровата релса), поставяне на аналоговата платка межди декодера и мотора, сега мисля да обърна веригата да я поставя преди декодера изцяло но ме съмнява да помогне.
Мислите ми се насочват в посока на добяване на елементи пред двигателя, но не съм сигурен какво би помогнало, бубина(в Бургас не успях да открия да подменя такава преди около месец), друг елемент?
Опитвам се също да променям CVтата на декодера но за сега без успех, веселото е че поради китайското изпълнение надписи по мотора липстват а и по самото локо трудно се открива модификация-GP7 е най-доброто до което стигам за сега.
Някаква идея, подсказка би могла да е полезна че за сега съм зациклил в промяна на схема и толкова.Аналоговата платка е тази : https://www.google.bg/search?q=440-x002+1998.07.03&biw=1842&bih=995&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiqxuymlNvKAhXKFywKHSbtDkcQ_AUIBigB#imgrc=BDLtVLPtS6gQIM%3A

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Здравей!
Това ли си направил при слагане на декодера?

Montsegur

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Общо взето да, поне това правя при другите, при този само се наложи да поставя декодера на мястото на аналогавата платка-двете са с 8 пина и пасва идеално, проследил съм връзките и схемата е вярна.Оранжевата и сивата може да са разменени, но мисля че това не е от значение за работата а само за коректната посока.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Това ли е платката ти?

Montsegur

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Абсолютно, като гледам основата ми прилича и влака да е същият.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Ако декодера си го свързал правилно и той самият е работещ на друг локомотив,
провери изправни ли са ти 8-те диода на тази платка, но най-вече токоснемането при талигите
и колектора на мотора в какво състояние е.
Както описваш движението, се получава сякаш някъде имаш кондензатор по лока...което е абсурдно!

Вероятно имаш чисто механичен проблем - замърсени колооси, токоснемане или двигателя ти е с бобина по-малко (ако е петполюсен)
Пробвай с друг двигател извън лока!


http://www.tcsdcc.com/Customer_Content/Installation_Pictures/HO_Scale/Life_Like/Proto_2000_GP7/Proto2000%20GP7.html
Или си задай въпросите тук може би - ние не сме много по  амераканските (китайски) локове!!! ;)
http://www.trainboard.com/highball/index.php?threads/p2k-gp30-decoder-installation.44494/
или
http://www.railroad-line.com/discussion/topic.asp?TOPIC_ID=39019

но като гледам и за звука е същото - отпред декодера:
http://www.raleigh-nc.com/Railroad/GP7-sound.pdf
 ;D ;D ;D
« Последна редакция: 03 Февруари 2016, 11:08:19 от pach »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Ex....ейииииии...ако са ти разменени оранжевото и сивото значи си завъртял декодера при включването му.
Трудно изгарят, но не е невъзможно. Ако го включиш правилно би трябвало да ти заработи както е редно (при изправност навсякъде).

На тази снимка:

Имаш ясно означено кое е първо краче при включване на декодера - неговата площадка е квадратна на платката
и е означено допълнително с триъгълниче като стрелка. Там трябва да ти е включен задължително оранжев цвят на проводника
който се явява първо краче на съединителя към декодера!!!

Montsegur

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Декодера не е завъртян-от светлините се вижда, имах впредвид че може да са разменени след последното им поставяне след като почиствах и смазвах мотора, но така или инак са си на четки...

Оказа се Мотора, без товар също прекъсва, при друг двигател си ок със и без товар....


Има ли смисъл да се цъкля с лупата или търся подмяна/пренавиване?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Не, освен ако не го разглобиш да почистиш колектора, но ако е замърсен.
Ако е изгорял - купи си нов от ebay - би трябвало да го намериш дори само по външен вид.
 ;D ;D ;D

Montsegur

  • Гост
  • Trade Count: (0)
pach Благодаря за носаката, явно малко му е трябвало да се намери виновника ;)

Само да уточня че платката която посочих и на която си дал снимка е тази която махам(аналоговото управление) и слагам цифров декодер на ToM .

И все пак ме озадачава защо работи нормално на аналоговата релса с аналоговата платкка, а прави проблем на цифровата....