Автор Тема: Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?  (Прочетена 24716 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте,

Името на темата подсказва всичко - какви са стъпките за дигитализиране на локомотив, който се води "DC ready"; но е AC по рождение? Какво се купува, какви видове декодери има, как се слага, от БГ може ли да се намери директно или само с поръчка - ако някой знае.

Звук - отделен чип ли е; или самия "декодер" може, съответно, да е със - или без звук? Какви са особеностите?

Мерси!

ankar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #1 -: 01 Февруари 2010, 21:44:45 »
Тази тема ще я следя с нескрит интерес, тъй като имам същия случай-лок за АС, който искам,ако е възможно, да променя в DC.Нека "капацитетите" по въпроса се изкажат. :hi:

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #2 -: 01 Февруари 2010, 21:53:58 »
Цитат на: ankar link=topic=2166.msg34874#msg34874 date=1265053485
Тази тема ще я следя с нескрит интерес, тъй като имам същия случай-лок за АС, който искам,ако е възможно, да променя в DC.Нека "капацитетите" по въпроса се изкажат. :hi:
Искаш да го направиш DC или DCC? Важно уточнение е.

ankar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #3 -: 01 Февруари 2010, 22:00:29 »
DCC, съжалявам за неточността.Локомотива е за променлив ток с декодер,но за момента мога да го карам само като аналогов.Това ,обаче, е само враменно решение. :no:

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #4 -: 01 Февруари 2010, 22:17:33 »
Цитат на: 760mm link=topic=2166.msg34871#msg34871 date=1265051836
...какви са стъпките за дигитализиране на локомотив, който се води "DC ready"; но е AC по рождение?
Аз тука нещо се изгубих. Какво значи "DC ready". Локомотивите са или AC или DC. Първите взимат захранване от двете релси и от "ска", която контактува с пъпки по траверсите. Вторите взимат захранване само от двете релси на които лежи плюс и минус. С обръщане на мястото на поляритета, се обръща и посоката на движение. Пак същите "DC" локомотиви, като се дигитализират, се захранват с 16в. променлив ток, в който се съдържат импулсите, подаващи командите.
Ankar, не разбрах само как караш AC локомотив аналогово. На какви релси?

Ако имате AC локомотив, трябва да се отстрани ската и да се сменят ВСИЧКИ колооси без изключение. Това се налга и от факта, че AC локомотивите са предназначени за Мерклин-релси, а те изискват по-високи реборди от DC колелата. Освен това се премахва мостът на платката на локомотива между левите и десни токоснематели.
« Последна редакция: 02 Февруари 2010, 08:43:44 от Жоро »

ankar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #5 -: 01 Февруари 2010, 22:24:04 »
Ето това( http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=3&parent_id=6&child_id=2&id=57232) е локомотивчето, карам го, все още с пиковска централа,която позволява избор на аналогов лок.Този точно като такъв го движа.Но тъй като ще сменям централата с роковса( с твое участие :yes:) ,това вече няма да е възможно.

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #6 -: 02 Февруари 2010, 04:13:50 »
Моя е гешката - сега се уча. Смятах, че "АЦ" означава аналогов. Значи - ДЦ, аналогов е локомотива (Жоро, взиман е от теб - аналогов стартов сет на Роко) - като на кутията му пише, че е реди за дигитално управление, може би значи, че в него има някакъв куплунг, в който лесно се слага (някакъв декодер) - какъв, прав ли съм с това предположение, има ли ги за закупуване тук, в БГ, звука на същия чип ли идва, или отделно - каква е цалата процедура?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #7 -: 02 Февруари 2010, 09:56:59 »
Цитат на: 760mm link=topic=2166.msg34894#msg34894 date=1265076830
Моя е гешката - сега се уча. Смятах, че "АЦ" означава аналогов. Значи - ДЦ, аналогов е локомотива (Жоро, взиман е от теб - аналогов стартов сет на Роко) - като на кутията му пише, че е реди за дигитално управление, може би значи, че в него има някакъв куплунг, в който лесно се слага (някакъв декодер) - какъв, прав ли съм с това предположение, има ли ги за закупуване тук, в БГ, звука на същия чип ли идва, или отделно - каква е цалата процедура?

Да именно "DCC ready" означава че вече има съединител по NEM - или шест-изводният NEМ651 или осем-изводният NEМ652.
Прочети раздела , за напред да не стават такива разминавания - DC или AC винаги означават едно и също нещо , а не ти какво си мислел...
 ;D ;D ;D

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #8 -: 02 Февруари 2010, 16:08:48 »
Да, вече разбрах - едва ли ще го сбъркам отново. Остава въпрса какъв "декодер" е добър и звука с него ли идва - нека не е грешка да попитам тук, да, мога да отида при Жоро или да търся сам - но нали до някъде затова е форума, новите да се учат и лека полека да спрат да питат и да действат...

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #9 -: 02 Февруари 2010, 17:00:32 »
Има доста чешите декодери, от най-различни производители. За неукия би трябвало да са еднакви, ама не са. Това е проста зависимост от хардуера и софтуера на всеки декодер(производител). Има лок декодери, функционални декодери, стрелкови и друга съпътстваща електроника. Повечето от хората предпочитат обикновенни декодери за локомотивите, основно заради цената(но и тук е море от предложения и възможности, които може да отсее, само човек който е пробвал достатъчно), но някои имат по-високи изисквания и монтират звукови комби декодери, в които заедно с обикновенния декодер има звуков процесор, които се управлява така че звука да отговаря на състоянието на модела(ускорение, постоянна скорост, спиране, стоене на едно место, свирка.....). Някои фирми произвеждат едни и същи декодери, като имат практика, при най-малката козметична промяна на софтуера или хардуера да водят декодер за новост. Други пък пускат ъпдейти за старите декодери и хоп декодера ти станал в час с новият на конкуренцията. Трети пък предпочитат сами да си ги правят декодерите. Въобще свят широк и за радост вече сме свободни да избираме, кое е най-добро за нас.
Пак на въпроса!:
Машина която е DCC ready, се цифровизира, като си купиш някакъв декодер(по твой-избор, съобразен със свободното пространство и натоварването), отваряш машината, махаш тапата на интерфейса(какъв израз за 8 пинов куплунг?) и вкарваш куплунга на декодера на местото му. Сглобяваш машината и пускаш, като си направиш необходимите настройки и тестове.

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #10 -: 02 Февруари 2010, 17:30:54 »
Мерси! Можеш ли да ми кажеш малко повече специфично за тези декодери, които идват с комби звук и съответно звука отговаря на състоянието на модела - точно такъв ме интересува със сигурност!

ankar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #11 -: 02 Февруари 2010, 19:02:11 »
Здравейте пак, ще съм много благодарен ако някой ми даде съвет как да променя ( ако е възможно) този http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=3&parent_id=6&child_id=2&id=57232 лок от AC на DCC вариант.Ако въпроса ви се стори тъп, просто ме насочете къде да чета.
 Мерси !

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #12 -: 02 Февруари 2010, 22:19:54 »
Цитат на: Жоро link=topic=2166.msg34879#msg34879 date=1265055453
Ако имате AC локомотив, трябва да се отстрани ската и да се сменят ВСИЧКИ колооси без изключение. Това се налга и от факта, че AC локомотивите са предназначени за Мерклин-релси, а те изискват по-високи реборди от DC колелата. Освен това се премахва мостът на платката на локомотива между левите и десни токоснематели.
В същата тема малко по -нагоре е казано.Другаде недей чети,отивай до магазина и поръчвай DC колооси.

ankar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #13 -: 02 Февруари 2010, 23:20:58 »
Благодаря за отговора,макар че не съм убеден във възможностите си да извърша описаната "манипулация".Ще пробвам все пак. :bb:

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Имам AC лок на Роко, "DC ready" - как се дигитализира?
« Отговор #14 -: 03 Февруари 2010, 06:42:55 »
евреинът е казал не се занимавай с работа дето не ти е работа!!!!!!!!!!!!! когато вагоните са АС - променливо токови, не е проблем сменяш колоосите докато при локомотивите е друга работа там има опит само един от нас но ще запазя името му в тайна поради съображения за сигурност (повечето се сещат). моето мнение е махай локомотива и минавай в DC и мирна ти глава. освен ако не си решил да си в АС.