Ицо, много ми хареса "...рицарския начин..."

Гледайки портретите на тримата локомотивни конструктори Гарбе, Вагнер и Витте, символизиращи трите епохи в развитието на парния локомотив, без да съм инженер, конструктор или железничар, бих искал да напиша по няколко думи за делото на всеки един от тях.
В края на 19-ти век, тенденцията в локомотивостроенето е следната: напълно изоставена е парната машина система цвилинг, и е отдадено предпочитание изцяло на системите компаунд, вулфкомпаунд и малет-компаунд. Работи се с наситена пара, и единственият начин да се подобри работата на локомотива е да се увеличава работното налягане в котела.
РОБЕРТ ГАРБЕ обаче тръгва в съвсем друга посока- заедно с Вилхелм Шмидт, те остават на едно умерено работно налягане в котлите, а за да увеличат ефективността на енергоносителя (произведената вече в котела пара) , увеличават неговата температура с допълнително подгряване, или с други думи въвеждат ПРЕГРЯТАТА ПАРА! Ефектът от прегрятата пара е толкова голям, че позволява на Гарбе да се върне на простата система на парната машина ЦВИЛИНГ! Точно тези два принципа правят цялата фамилия гарбовски локомотиви толкова прости, ефективни и дълголетни!
След 1920 година обаче, нуждите на германските железници са нараснали, на DRG са нужни по-големи, по-бързи, по-мощни, по-тежки локомотиви! РИХАРД ВАГНЕР е конструкторът, на когото се пада честта, да създаде тези локомотиви за Германия (и за България). В действителност Вагнер продължава принципите на Гарбе- прегрята пара, ниско налягане в котела, машина "Цвилинг". Но тук имаме един огромен скок в параметрите на локомотива- скорост, мощност, маса... Може би това е причината за въвеждането на гредовата рама, все пак дебелина на рамноното платно 100 мм. звучи много по-сериозно отколкото 30 мм. Разбира се Вагнер не остава сляп за системата "Дрилинг", чиито предимства пред "Цвилинг" са неоспорими! Всички локомотиви от "фамилията" Вагнер имат следната особеност-при тях сякаш няма никакво ограничение относно параметърът себестойност. Щедро се строят медни пещи, колянови оси, гредови рами, водни помпи, водоподгреватели и всичко, което по това време е модерно.
През 1942 Германският Локомотивен Консорциум получава задачата да създаде локомотив, предназначен за войната. Изискванията за този локомотив са коренно различни от дотогавашните локомотиви на ДРГ, военният локомотив трябва да бъде максимално опростен. Тук ще препиша дословно инж. Д.Деянов (стр.195 Тракцията в БДЖ 1866-1946) " От един анализ се вижда че спрямо серия 50, при строителството на серия 52 е реализирана значителна икономия на материали и работно време, без да пострадат мощността и теглителните възможности на машината. Например един локомотив серия 50 има около 6000 детайла, докато военния тип -около 5000, от които 3000 са със значителни опростявания. Ако нужните материали за строителството на една машина серия 50 са около 165 тона, то за серия 52 те са 139 тона (от 1943г. вече 130 тона). При това впечатляваща е икономията на цветни метали. От 2650 кг. те са сведени на 272 кг, а по-късно и до 150,3 кг. От времето, необходимо за изработване на на един локомотив (средно 17 650 работни часа за серия 50) са икономисани 6000 часа, или около 30%.
Наред с горното са направени принципни отстъпления от утвърдени в резултат на многогодишен опит, технологии за производството на по-голямата част от детайлите и възлите, включително и най-отговорни. По тази причина самите създатели на локомотива , серия 52, определят официално неговия ефективен живот на не повече от 5-6 години."
За огромно съжаление, принципите на военния локомотив серия 52, са възприети изцяло и от създателят на следвоенните локомотиви ФРИДРИХ ВИТТЕ. Разбира се, че и в двете Германии е било ясно, че на парните локомотиви им остава малко живот, докато бъдат заменени с дизелови и електрически. Като прибавим и оскъдицата на материали след войната, вече е напълно обяснима максимално икономичната конструкция на т. нар. NeuBauLok. Медните пещи са заменени със стоманени, гредовите рами с листови, парните машини са изключително "Цвилинг" и дори красивите големи и много ефективни крила Вагнер са заменени с малките, грознички и със съмнителен ефект крила на Витте!
И казано с две думи.
Гарбе създава много добри локомотиви:

Вагнер ги прави още по-големи и по-мощни:

Накрая Витте ги

:

Това са моите скромни разсъждения, относно развитието на локомотивната конструкция.