Автор Тема: Макетът на Мишо Табаков - В ПАМЕТ НА martzaro !!!  (Прочетена 29291 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #45 -: 28 Август 2008, 11:48:36 »
Имам един много важен въпрос: Колко от релсовия път ще е скрит? Задавам ти този въпрос, защото от личен опит зная, че повечето път трябва да се вижда. Защо? Първо, защото е по-приятно да наблюдаваш какво се движи по макета. Второ, защото управлението на целия макет е по-лесно, когато всичко гледаш, трето, защото ще ти виси от тавана, а четири нива правят самия макет много дебел, четвърто - дерейлира ли ти вагон отдолу - твойта та ничия с толкова много нива. По мое мнение половината от релсовия ти път ще е скрит. Струва ми се много! Имай предвид, че на моя макет, който е в пъти по-простичък от проекта ти, е скрита 1/3 от пътя и на всеки дошъл да покара това му прави впечатление - че много време композицията стои скрита в "мазето".
После забелязвам, че индустриалната ти зона се припокрива с пътническата гара, която е отгоре. Каква индустриална зона ще е, щом няма да се вижда?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #46 -: 28 Август 2008, 12:21:03 »
Или аз , или ти , или Владо , ама нещо май виждаме три различни макета  ;D ;D ;D
Значи така - от тук при отворен във WinRail твой план по тозе начин



кликваш 3D опция и се отваря следната под програмка (която впрочем работи и с WinRail 7.0 - по старата версия)



Иконите са от интуитивен тип (демек и без език се сещаш кое за кво е  ;)) и започваш местене по трите скролера горе "Х,У и Z".

Щом си нагласиш изгледа (може да са няколко) натисни си бутон "Print Screen" от клавиатурата , от старт-менюто през "програми" - в "аксесори" - отваряш "Paint" и в тази елементарна програма от меню "edit" пускаш "пасте" (тук може вече и с "Ctrl+V" , на екрана излиза всичко което тие било при натискане на "Print Screen" , очертаваш (с пунктираният правоъгълник от иконите) само това което искаш да ни покажеш , запомняш го като копие с "Ctrl+C" , от "file" -менюто избираш "ново" , отказваш да запазиш старото , той ти отваря нов файл , пак "Ctrl+V" и вече можеш да запишеш изгледа като снимка (обикновенно и с ".bmp"-формат ) която да ни предоставиш за обсъждане . Ако качиш няколко изгледа - всичко повтаряш за всеки по отделно.
Ти май знаеш как да го направиш (дежа вю - някъде май писах вече за тоз бърз метод) но така или иначе за теб беше как да си отвориш файла в 3D-вариант.
Е , чакаме нови изгледи... 8)
"


misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #47 -: 28 Август 2008, 13:13:55 »
Владо, ти сега ме заби с тия въпроси, защото са резонни, но започвам да отговарям един по един.

Почвам да смятам релсовият път по етапен ред от южния към северния край на пътническата гара:
- 2.5м са ми коловозите на пътническата гара;
- 1.5м ми е 180-градусовия завой в южния край на гарата;
- 3.25м е изкачването нагоре по панорамния път, който минава над северния край на гарата;
- 4.3м ми е спускането по панорамния път към индустриалната зона;
- 0.9м ми е подхода към индустриалната зона;
- 1.6м са ми коловозите, успоредно на тези на пътническата гара;
- 1.7м е завоят в северния край на индустриалната зона;
- 3.0м е спускането от индустриалната зона надолу под панорамния път до 3-те глухи коловоза в южния край на макета (скрит релсов път);
- 0.3м видима част преди влизането под въпросните 3 глухи коловоза;
- 2.0м ми е завоят под южния край на гарата (скрит релсов път);
- 2.5м ми е изкачването към северния край на гарата (скрит релсов път);
- 1.5м ми е 180-градусовия завой в северният край на гарата.

Общо пътят идва около 25м, от тях скритите релси са 7.5м, което наистина прави 30% от целия реслов път.

Ще помисля по въпроса да кача индустриалната зона на нивото на пътническата гара и да наслагам някакви сгради и дървета м/у тях, за да има естествено разделяне на двете зони, и така ще спестя едно ниво.

Също така мога да извадя още 1.5м от скритите релси на показ за сметка на скъсена с 10см индустриална зона, т.е. от 25м обща дължина ще са скрити 6м, което е 24%.

Индустриалната зона не се припокрива с пътническта - тя си е встрани от нея и е обособена самостоятелно.

***********************************

pach, още не съм се светнал как се моделира терена в WinRail, но и до там ще стигна, за да бъде по-нагледно .... уча се, да ге. :(

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #48 -: 28 Август 2008, 13:22:01 »
Нищо бре , ако да е без терен (аз използвах демо файла с WinRail 7.0) ако си правил височините на нивата (че там калкулатора е малко чешит при употребата му - докато схвана как сам ги смята ... ::)) и съответните наклони на релсите - пак ще ги схванем в 3D - варианта.
Давай да видим  :o

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #49 -: 28 Август 2008, 13:33:19 »
Ето това е в JGP, но без моделиран терен .... някой друг път ... като порастна.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #50 -: 28 Август 2008, 13:40:19 »
дай още от друг ракурс , че нещо не схващам от към комина как се разминават?
Инак горе долу и аз така го разчитах... ;)

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #51 -: 28 Август 2008, 13:45:04 »
Ей ти го на.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #52 -: 28 Август 2008, 13:49:46 »
Ьаааааааа...Супер е , какви са му размерите (само не казвай че над спалнята ще го окачиш - млад си ...спалнята е за други неща  ;D).
Пък така може и само на две нива да го направиш (аз през цялото време все така го виждам ) но много гот излиза - просто си е трепач...
Хм сега видях дъгата (по -широкият завой ) в ъгъла - май не си се отказал от панорамният мост!? Е тогава е ясно що си на четири нива!!!
« Последна редакция: 28 Август 2008, 13:56:57 от pach »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #53 -: 28 Август 2008, 13:55:33 »
Аз само набелязах проблемните според мен места, но явно схемата ме е заблудила. Пък ти ще си решиш кое как да бъде. Ако искаш остави всичко както е сега, решението си е изцяло твое. Мен не ме слушай! На чужд гръб и сто тояги са малко, е казал народът. Макетът си е твой и ще изглежда както ти искаш.
Успех в работата!  ;D

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #54 -: 28 Август 2008, 14:55:56 »
Ще помисля в/у вариантите, че главата ми се замая.

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #55 -: 28 Август 2008, 15:07:31 »
Няма да ръся мозък тук, то си е твоя работа как искаш да си го направиш, просто искам да отбележа само че се възхищавам на размерите му  ;D Браво, само така!  8)

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #56 -: 28 Август 2008, 15:11:35 »
Мерси, мога само да съжалявам, че не разполагам с повече пространство. :( Колкото - толкова.

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #57 -: 28 Август 2008, 15:21:49 »
Към всичко това мога само да добавя 2 крилати мисли:

   Колкото повече - толкова повече

                               Мечо Пух

   А дали наистина размера има значение?

                              риторичен въпрос  ;D

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #58 -: 28 Август 2008, 23:39:17 »
Случайно открих гарата на Бон в каталога НО на Faller. Не съм сигурен, но предполагам, че работиш в НО.
http://www.europe-miniatures.com/faller/faller-110113.jpg

От любопитство потърсих тази гара на сателитните карти и мисля, че моделът е доста точен. Пожелавам ти успех в макета. Исках само да допълня мнението на Влади за закритите пространства, като спомена, че аз винаги ги правя така, че да се повдигат с панти или да се демонтират (отварят) с винтове с цел почистване или поддръжка.

misho_tabakoff

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Мишо Табаков
« Отговор #59 -: 29 Август 2008, 10:32:56 »
Гарата на Faller е по-малка, нещо май са объркали мащаба. Аз си взех на KIBRI, тя е 99 см!